31 marca 2014 r. nauczyciele, członkowie Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Humanistów, uczestniczyli w spotkaniu z wybitnym polskim językoznawcą i niezmordowanym propagatorem poprawnej polszczyzny prof. Janem Miodkiem. Spotkanie odbyło się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Sokoła. Profesor jest kierownikiem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem książek poruszających językoznawcze problemy, m.in.: Jaka jesteś polszczyzno?, Słowo jest w człowieku, Słownik ojczyzny polszczyzny, O języku do kamery. Od wielu lat pracuje dla prasy, radia i telewizji, publikując felietony i prowadząc programy poświęcone poprawności językowej. Dzięki telewizyjnym programom – Słownik posko@polski, Ojczyzna polszczyzna, Prof. Miodek odpowiada – udało się mu zainteresować rzesze Polaków w kraju i zagranicą zjawiskami historycznej i współczesnej polszczyzny.

Podczas spotkania prof. Miodek opowiedział historię ze swego życia, która wiąże go z naszym miastem – otóż 50 lat temu, rozpoczynając studia we Wrocławiu, spotkał się z prof. Stefanem Reczkiem, który później był jednym z twórców polonistyki w Rzeszowie i którego, po wyjeździe do Rzeszowa zastąpił w rubryce „Rzecz o języku” ukazującej się w „Słowie Polskim”. Profesor przedstawił też trzy koncepcje dotyczące pochodzenia nazwy naszego miasta i rozbrajająco przyznał, że nie wie, za którą powinniśmy się opowiadać, bo wszystkie trzy są dość przekonujące. Analizował następnie zjawiska współczesnego języka polskiego i zapewniał, że nasza polska ortografia wcale do najtrudniejszych w świecie nie należy, choć lubimy deklarować taki pogląd. W odpowiedzi na pytania uczestników spotkania stwierdził, że nie powinniśmy się tak bardzo oburzać i obrażać na obecność anglicyzmów w naszym współczesnym polskim języku, bowiem jest to zjawisko normalne w żywym języku, że zapożycza z innych. Każdy z nas powinien jednak budować w sobie świadomość rodzimego języka i dbać o jego poprawność i piękno, bo jak tłumaczył profesor, choć język żyje i nieustannie się zmienia, to pewnych rzeczy przyjąć na tę chwilę nie można.

Ogromna wiedza i erudycja prof. Miodka, łatwość nawiązywania kontaktu ze słuchaczami, poczucie humoru i dystans do siebie urzekły słuchaczy i spowodowały, że spotkanie na długo pozostanie w pamięci jego uczestników. Profesor na zakończenie spotkania rozdawał autografy, w tym także jeden dla naszej szkolnej biblioteki.

Fotorelacja ze spotkania – gazetka na szkolnym korytarzu II A obok sali 215. Zapraszamy!!!

 

 

opracowała – mgr Barbara Maria Płodzień

 

Nabór 2017/2018


ePUAP

OFERTA UBEZPIECZENIA

REFORMA EDUKACJI

Spotkania z URz


Politechnika Dziecięca


Nasza szkoła bierze
udział w programie
Tenis 10 w szkole


TENIS 10 W SP25
SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI

Lekkoatletyka dla każdego

Program Mały Mistrz

Raport SEO

Nasza Szkoła uzyskała
wysoką ocenę
Kuratorium Oświaty
w Rzeszowie


Poczta


Logowanie

Czas trwania lekcji

NrGodz
1 7:55- 8:40
2 8:50- 9:35
3 9:45-10:30
4 10:40-11:25
5 11:45-12:30
6 12:40-13:25
7 13:40-14:25
8 14:30-15:15

PRÓBNY SPRAWDZIAN

OPERON -
raport szczegółowy
z próbnego sprawdzianu
szóstoklasistów

Certyfikat

Tak pracuje nasza szkoła

Program zajęć