W dniu 19 marca 2014 r. klasa V a wraz z opiekunem – polonistą mgr Barbarą Marią Płodzień – uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Michałem Rusinkiem. Piątoklasiści już w ubiegłym roku szkolnym zakochali się w „Wierszykach domowych” i przygotowali na ich podstawie zabawny program artystyczny. Możliwość spotkania z poetą zelektryzowała młodych czytelników i niecierpliwie go wyczekiwali.

Michał Rusinek jest osobą niezwykle zapracowaną, bo poświęca swój czas na rozliczne działania – jest, a może bywa poetą, tłumaczem literatury z języka angielskiego, autorem książek dla dzieci i dla dorosłych, pisze teksty piosenek, jego felietony o książkach i języku pojawiają się w prasie i telewizji, prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej (przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza Noblistki); zawodowo pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki.

Podczas spotkania, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Słowackiego, poeta najpierw czytał swoje wiersze, potem opowiadał o trudnej i pełnej dylematów pracy tłumacza oraz o źródłach poetyckich inspiracji, przytaczał anegdoty ze swego życia. Podkreślił, że czytanie książek uczy komunikacji ze światem i drugim człowiekiem oraz ułatwia formułowanie i porządkowanie myśli. Zainscenizował też konferencję prasową – uczniowie uczestniczący w spotkaniu wcielili się w rolę dziennikarzy i mogli zadawać poecie pytania, na które starał się szczegółowo i zabawnie odpowiadać. Czytelnicy okazali się być wyjątkowo dociekliwi, bo nie tylko interesowało ich, czy powstaną kolejne tomy Wierszyków, ale również to, jak jest ulubiona potrawa poety. Okazało się, że Pan Rusinek ma wyjątkowe poczucie humoru, które zjednało mu kolejnych czytelników i fanów. Zapewnił, że po Wierszykach domowych i Wierszykach rodzinnych powstaną wierszyki o zwierzakach hodowanych w domach przez dzieci, a ulubionym daniem poety okazały się krwiste befsztyki.

Uczniowie klasy V a przygotowali dla poety niespodziankę – recytację jego wierszy. Pan Rusinek był mile zaskoczony i trochę nawet wzruszony, rozbawiony żywo reagował na występ uczniów. Dziękując piątoklasistom i ich opiekunce powiedział, że czuje się zaszczycony i teraz już wie po co i dla kogo pisze swoje wiersze.

Na zakończenie spotkania Pan Michał Rusinek rozdawał autografy i fotografował się ze swymi czytelnikami.

Fotorelacja ze spotkania – gazetka na szkolnym korytarzu II A obok sali 215. Zapraszamy!!!

opracowała – mgr Barbara Maria Płodzień