Kalendarium wydarzeń w SP 25 związanych z kanonizacją Jana Pawła II

27 kwietnia 2014r. to data, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Tego bowiem dnia miało miejsce długo oczekiwane wydarzenie, w czasie którego Kościół poprzez papieża Franciszka mógł wpisać nazwisko Jana Pawła II w poczet świętych Kościoła Powszechnego. Już w dniu pogrzebu na Placu św. Piotra pojawiły się transparenty z napisem „Santo Subito”(natychmiast święty), co świadczyło o przekonaniu ludzi o Jego świętości.

Na kanonizacje do Rzymu wyruszyły dziesiątki tysięcy Polaków, aby osobiście uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości. Wielu w inny jeszcze sposób postanowiło uczcić świętego. Także nasza szkoła włączyła się w te obchody. Przygotowanie do wyniesienia na ołtarze Papieża Polaka społeczność szkolna rozpoczęła od udziału pań katechetek: Alicji Miś, Katarzyny Mucha i Alicji Zubiak w konferencji popularnonaukowej zorganizowanej 5 kwietnia br. przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie pod hasłem: „Błogosławiony Jan Paweł II: Santo Subito”.

Innym akcentem było przypomnienie w formie gazetki ściennej 9 rocznicy odejścia Papieża do Domu Ojca 2 kwietnia 2005r. Ponadto w okresie Wielkiego Postu były rozprowadzone przez Szkolne Koło Caritas pamiątkowe paschałki wielkanocne z wizerunkiem Jana Pawła II. W tym tez okresie liturgicznym nasza szkoła brała udział w rekolekcjach wielkopostnych, podczas których uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej opartej na rozważaniach błogosławionego, a także uczniowie wszystkich klas brali udział w konkursach związanych z osobą Jana Pawła Wielkiego. W klasach młodszych przeprowadzony został konkurs plastyczny, zaś w klasach starszych test wiedzy o Janie Pawle II. Laureaci to: Aleksandra Lampart, Damian Kuziara i Aleksandra Musiał z kl. IVb oraz Maria Jakubczyk z kl. IVa. Na etapie klas piątych zwyciężyli: Monika Chmiel, Agnieszka Drubka, Emilia Grasza, Aleksandra Czarnota z kl. Vb. Zaś w klasach szóstych najlepsi byli: Adam Liminowicz i Martyna Konsur z kl. VIb oraz Aleksandra Kolek i Karolina Bomba z kl. VIa. Oprócz tego klasy od IV do VI wykonały tematyczne plakaty.

Nasze świętowanie uwieńczyliśmy okolicznościową dekoracją oraz sprzedażą 350 kremówek 28 kwietnia bieżącego roku, dzień po kanonizacji.

Należy zaznaczyć, że w naszej szkole od pewnego czasu z inicjatywy pani dyrektor Bożeny Zięby istnieje kącik papieski na korytarzu szkolnym, albowiem jak głosi napis w tym miejscu, Nasz Rodak na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercu. Tym bardziej teraz, gdy, mamy orędownika u Pana Boga i przykład do naśladowania. Jego życie jest dla nas wzorem świętości i drogowskazem, jak mamy dojść do nieba.

Opracowała Katarzyna Mucha