II Rzeszowski Dzień Katyński

14.04 2014r. w naszej szkole odbyły się obchody II Rzeszowskiego Dnia Katyńskiego.  Uroczystość dla uczczenia pamięci Polaków pomordowanych w Katyniu została zorganizowana a naszej szkole po raz drugi.

Uroczystość została podzielona na dwie części. W części pierwszej uczniowie uczestniczyli w szkolnym apelu przygotowanym przez uczniów klasy 3c pod opieką  pani mgr Małgorzaty Garlak – Niedziółki. Później wysłuchali prelekcji pani Jadwigi Kupiszewskiej i pana Mariana Irzyka o tematyce katyńskiej oraz o postawach patriotycznych i symbolach narodowych.

Po zakończeniu akademii klasy pierwsze udały się na konkurs plastyczny dotyczący symboli narodowych, klasy drugie na konkurs legend o Rzeszowie, klasy trzecie na konkurs poezji patriotycznej  oraz zwiedzanie warsztatów technicznych w jednostce wojskowej. Po spotkaniu z prelegentami uczniowie klas 4 i 5 grali w grę edukacyjną „Znaj znak”.

Druga część obchodów odbyła się w  Młodzieżowym Domu Kultury, na którą przybyli zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie klas 6 naszej szkoły oraz młodzież z rzeszowskich szkół średnich.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Bożena Zięba po czym uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny połączony z prezentacją multimedialną. Następnie prelekcje wygłosił pan Kamil Skwirut-pełnomocnik Rodzin Katyńskich w Strassburgu.

Częścią obchodów była też wystawa fotograficzna poświęcona olimpijczykowi  pochodzącemu z Racławówki Józefowi Baranowi – Bilewskiemu.

Uroczystość dostarczyła wszystkim zebranym gościom wielu niezapomnianych wrażeń.

W organizację uroczystości było zaangażowanych wiele osób: nad całością czuwały pani dyrektor Bożena Zięba i pani Małgorzata Baran, montaż słowno-muzyczny przygotowała pani Małgorzata Garlak-Niedziółka chór poprowadził pan Robert Walawender, scenografię przygotowali: pani Dorota Sroczyńska i pan Wojciech Trzyna.

Patronat nad uroczystością objęli:

Patronaty honorowe:

• Prezydent Miasta Rzeszowa
  • Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
  • Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

Patroni medialni:

• TVP Rzeszów
  • Polskie Radio Rzeszów
  • G C Nowiny
  • Echo Rzeszowa
  • Radio VIA

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Naszej uroczystości a zaproszonym gościom za przybycie.

Opracowała Małgorzata Baran