Recyklingowa  Olimpiada  EkoNautów

W dniu 28 III 2014 roku w  Szkole Podstawowej nr 16 w Rzeszowie, przy ul. Bohaterów 1 odbyła się finałowa "Recyklingowa Olimpiada EkoNautów"    (eliminacje przeprowadzono w szkole 5 III 2014 roku). Olimpiada została zorganizowana przez Zarząd Stowarzyszenia "EKOSKOP" i trenerów Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzeszowie. Naszą szkołę reprezentował  trzyosobowy zespół uczniów  z klasy V a:  Zuzanna Piróg, Karol Fus i Maciej Gaweł wraz z opiekunem Jadwigą Dąbrowską.  W trakcie finałowej olimpiady zorganizowanych było 10 konkurencji na temat prawidłowego postępowania z odpadami. Były to: Mistrzostwa w przenoszeniu butelek PET, KARTONowa wieża, SPSP czyli Sprzątaj Po Swoim Psie, Kolory Recyklingu, Łowcy Baterii, Jak długo żyją śmieci w lesie, Szalony entomolog śmieciowy, Wędka EKO, Poławiacze śmieci z Wisłoka oraz Wsad do  butelek szklanych - sztafeta. Sędzia - ekolog oceniający każdą konkurencję udzielał dodatkowych informacji na temat prawidłowego postępowania z odpadami. W każdej konkurencji reprezentacja szkoły mogła uzyskać od 0 do 6 punktów. Po zakończeniu wykonanych zadań przez uczniów ze wszystkich (trzydziestu kilku) szkół z Rzeszowa i okolic oraz podsumowaniu kart startowych zespołów - ogłoszono wyniki.

Radość była ogromna gdy okazało się, że byliśmy najlepsi i zajęliśmy I miejsce. Koordynator projektu pan Mirosław Ruszała i prezes Stowarzyszenia "EKOSKOP" pani Katarzyna Ruszała pogratulowali naszemu zespołowi  oraz w nagrodę wręczyli trzy piłki brazuca - oficjalne futbolówki Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii w 2014 roku. Dyplom za zajęcie I miejsca w finale  "Recyklingowych Olimpiad  EkoNautów" dla zespołu reprezentującego SP 25 w Rzeszowie  odebrałam jako ich opiekun. Celem olimpiady było zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników dotyczącej obowiązku selektywnej  zbiórki odpadów. Było to kolejne działanie naszych uczniów w dziedzinie ekologii.

opracowała  mgr Jadwiga  Dąbrowska