Parlament Młodzieży

W dniu 21.10. 2013r.uczniowie: Adam  Liminowicz, Hubert Orzech, Klaudia Pelc, Barbara Szpak, Michał Sokół, Michał Długosz z klasy 6b oraz Wiktoria Foryś i Kamila Kolano z klasy 6d pod opieką pani dyrektor Bożeny Zięby oraz Małgorzaty Baran udali się Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego na  posiedzenie  Parlamentu Młodzieży.

W obradach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W pierwszej części odbyła się prezentacja idei spotkania z udziałem przedstawicieli Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie oraz Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów następnie wystąpiła pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska.

Część druga obrad to symulacja pracy uczniów w komisjach parlamentarnych w czasie której został przedstawiony film o Malali Yousafazi o szesnastoletniej Pakistance, która w wieku jedenastu lat zaczęła pisać na blogu pod pseudonimem Gul Makai o swoich doświadczeniach w szkole gdy Talibowie zakazali edukacji dziewcząt i doszło do zamknięcia szkoły. Na Jej życie Talibowie zorganizowali dwa zamachy w wyniku, których została postrzelona w głowe i szyję ale przeżyła. Malala Yousafazi wystąpiła na forum  ONZ z wykładem „Edukacja przede wszystkim”, walczy Ona o dostęp do edukacji dla kobiet, została nominowana do wielu międzynarodowych nagród. W 2013r. otrzymała nagrodę Sacharowa. W trakcie przedstawiania postaci Malali Yousafazi uczestnicy obrad oglądali film o nagrodzonej był on w języku angielskim. Uczeń z naszej szkoły Adam Liminowicz z 6b został wybrany przez panią prowadzącą do tłumaczenia tekstu na język polski.

Gdy uczniowie pracowali w komisjach parlamentarnych dyrektorzy szkół oraz nauczyciele udali się do sali Senatu na debatę priorytetową z panią Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbietą Łukacijewską

Trzecia i równocześnie ostatnia część obrad to jednominutowe wystąpienia młodzieży, których tematem były zmiany edukacyjne widziane oczami uczniów. Następnie symulacja prezentacji prac komisji Moja Europa, debaty oraz głosowanie nad wnioskami w wyniku których uchwalono akt prawny.

Uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze byli przygotowani, zabierali głos i wspaniale reprezentowali SP- 25 w Rzeszowie.

Opracowała mgr Małgorzata Baran