Szkoła Podstawowa 25 w Rzeszowie pomaga skrzydlatym przyjaciołom!

Wiadomo, że ptaki towarzyszą ludziom od zawsze. Pełnią bardzo ważną rolę w środowisku,  umilają życie człowiekowi i ożywiają nasze otoczenie. Właśnie dlatego, w ogrodzie Szkoły Podstawowej 25 w Rzeszowie, grupa uczniów uczestniczyła w akcji wieszania budek lęgowych dla skrzydlatych przyjaciół.

Zanim budki, wykonane przez panów konserwatorów - Zdzisława Czarnotę i Jacka Wójcika, zawisły na drzewach, uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat ich przeznaczenia, przydatności i konieczności zastosowania. Przygotowano „domki” dla wróbla, sikory modrej, sikory bogatki, mazurka, szpaka i zięby. Dzieci doskonale wiedziały, dlaczego budki lęgowe różnią się wysokością i wielkością otworu. Budka musi mieć odpowiedniej wielkości wejście, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Przez otwór powinien przejść dany gatunek ptaka, ale musi zabezpieczać przed wtargnięciem do wnętrza drapieżników. Długość budki
w pionie, czyli jej głębokość jest równie ważna. Budka nie może być za krótka, bo inaczej drapieżnik nie będzie miał problemu z sięgnięciem do ukrytego na dnie skrzynki gniazda. Budka nie może być również zbyt głęboka, gdyż stanie się wtedy pułapką dla piskląt i będą one miały problem z wydostaniem się z niej. Wszystkie te kwestie z wielkim zaangażowaniem i ciekawością zgłębiali uczniowie SP 25. Dużą atrakcją pogadanki była także prezentacja z odgłosami ptaków. Uczniowie po naciśnięciu zdjęcia ptaka mogli odsłuchać dźwięki wydawane przez niego. Takie interaktywne zadanie bardzo się wszystkim podobało. Była to niezwykle ciekawa i pouczająca, a zarazem nietypowa, lekcja edukacji przyrodniczo-ekologicznej.