NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – 11 LISTOPADA

11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapy Europy i odzyskała niepodległość. Cztery pokolenia Polaków walczyło o nią czynem zbrojnym i potajemnie, każdego dnia, z narażeniem życia pielęgnując polską kulturę i świadomość narodową, wszystko co polskie traktując jak cenną relikwię. Polacy żyjąc pod zaborami – pruskim, rosyjskim  i austriackim – przetrwali i zwyciężyli. Wielu za tę wymarzoną wolność oddało swe życie.

9 listopada 2016 r. uczniowie klas III b, IV b, V a, VI a pod opieką pań Barbary Marii Płodzień i Elżbiety Kluz przygotowali okolicznościowy apel. Przypomnieli okoliczności historyczne, które doprowadziły do utraty niepodległości, a następnie jej odzyskania oraz dzieje Polski pod zaborami. Refleksji historycznej towarzyszyły recytacje wierszy i muzyka legionowa. Młodzi Polacy zastanawiali się także nad sensem i sposobami manifestowania patriotyzmu w czasach współczesnych.

Młodzi tancerze z klasy III b – przygotowani przez panią Elżbietę Kluz – odtańczyli poloneza. Chór szkolny przygotował pan Robert Walawender, oprawę plastyczną
pani Małgorzata Garlak-Niedziółka i pan Wojciech Trzyna, poczet sztandarowy pan Sebastian Sondej.

Przez kilka dni na monitorach na szkolnych korytarzach mogliśmy też oglądać prezentację multimedialną przygotowaną specjalnie na te okazję przez uczniów klasy VI c. Uczniowie – Anna Górak, Wiktoria Mularska, Jakub Kolasa, Aleksandra Paściak, Kamil Rozmus, Patrycja Rożek – pracowali pod kierunkiem pani Małgorzaty Baran i pana Rafała Kochańskiego.

opracowała – dr Barbara Maria Płodzień