Listopadowe spotkania z historią

2 listopada 2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej mieli okazję wysłuchać montażu słowno-muzycznego, który przygotowali uczniowie klasy 5 d: Weronika Teter, Karol Jakubczyk i Jakub Pelc pod opieką p. Anny Domin i p. Małgorzaty Baran. Celem krótkiej audycji było uczczenie pamięci bohatera, którego postać jest ściśle związana z naszym miastem,pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. Uczniowie przedstawili biografię młodego żołnierza, który zapisał się na kartach historii jako jeden z najzdolniejszych oficerów walczących o niepodległość i granice II RP.  Następnie zachęcili wszystkich uczniów, by w miesiącu listopadzie – kiedy przeżywamy Dzień Zaduszny oraz Święto Niepodległości –odwiedzili grób rzeszowskiego bohatera i zapalili znicz – symboliczne światło pamięci. Występ zakończył się odtworzeniem i wysłuchaniem Ballady o płk. Leopoldzie Lisie-Kuli.

4 listopada uczniowie klasy 5 d mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., uczestnicząc w niezwykłej lekcji historii, która odbyła się w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat walki o niepodległość oraz bohaterów odrodzonego państwa: Józefa Piłsudskiego, Leopolda Lisa-Kuli, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Prelekcja połączona była z prezentacją multimedialną, podczas której uczniowie nie tylko zobaczyli zdjęcia z omawianego okresu, ale także wysłuchali krótkiego przemówienia marszałka Piłsudskiego. Następnie każdy uczeń mógł założyć rękawiczki ochronne i pod opieką pracownicy muzeum wziąć do ręki szablę Leopolda Lisa-Kuli, a tym samym – poczuć się jak prawdziwy legionista. Ostatnim elementem lekcji było przygotowanie kotylionów, które uczniowie mogli wykorzystać podczas szkolnego apelu z okazji Święta Niepodległości. W drodze do muzeum uczniowie odwiedzili także kilka ważnych miejsc pamięci historycznej, pomniki: Władysława Sikorskiego, Żołnierzy Wyklętych i Leopolda Lisa-Kuli. Oglądali także multimedialną wystawę o Józefie Piłsudskim i odzyskaniu przez Polskę niepodległości, która jest wystawiona na rzeszowskim Rynku. Opiekunki grupy, p. Małgorzata Baran i p. Anna Domin, z dumą obserwowały aktywność uczniów, którzy wykazali się dużą wiedzą historyczną.

Opracowanie Anna Domin i Sylwia Rosiak