„WYPRAWA W POSZUKIWANIU EKOLANDII"

W dniu 17.10.2016 r. uczniowie klas: V a i V b pod opieką pań: Beaty Baran, Urszuli Sznerch i Jadwigi Dąbrowskiej wzięli udział w „zielonych” warsztatach edukacji ekologicznej w rezerwacie „Wielki Las” w Czudcu, zorganizowanych przez Stowarzyszenie EKOSKOP w Rzeszowie. Po przyjeździe do lasu w Czudcu, rozpoczęliśmy spacer ekologiczną ścieżką dydaktyczną w rezerwacie „Wielki Las”. W trakcie wędrówki pani przewodniczka w interesujący sposób przekazywała uczniom ciekawe informacje na temat napotkanych roślin, grzybów, zwierząt i innych elementów środowiska, a niektóre z nich mogli obejrzeć przez lupę. Organizowała też dzieciom zabawy i konkursy m.in.: „Czapka niemówka”, „Malowane naturą”. W czasie leśnego spaceru chętni uczestnicy zbierali do dużego worka napotkane „turystyczne śmieci” jako przyjazny gest dla środowiska odwiedzanego przez nas lasu. Na podsumowanie wyprawy na miejscu biwakowym rozpaliliśmy ognisko, przy którym zjedliśmy pieczone kiełbaski i ziemniaczki a "żywą lekcję przyrody" zakończyliśmy zabawą - "Mój przyjaciel drzewo" oraz "Nieśmiertelne odpady". Każdy uczestnik otrzymał też pamiątkową zakładkę do książki ze zdjęciami niektórych roślin i zwierząt chronionych na Podkarpaciu. W czasie wyprawy uczniowie doświadczali bezpośredniego kontaktu z przyrodą poznając bogaty, wspaniały i tajemniczy świat natury. „Wyprawa w poszukiwaniu Ekolandii” pozwoliła też dostrzec im różne problemy ekologiczne wynikające z negatywnego wpływu człowieka na stan środowiska naturalnego.

Dzieci wróciły z wyprawy bardzo zadowolone, pełne wrażeń, bogatsze o nową wiedzę i nowe doświadczenia przyrodniczo - ekologiczne.

Opracowały: Jadwiga Dąbrowska, Beata Baran, Urszula Sznerch.