„KATYŃ –  OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

Dnia 8 kwietnia 2011 r. odbyły się w naszej szkole uroczystości „Katyń – ocalić od zapomnienia”, których celem było oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej i przywrócenie sylwetki porucznika Henryka Pisarka, zbiorowej pamięci narodu, poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz zasadzenie dębu katyńskiego. Niniejsze uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ofiar Katyńskich w kościele Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes. Wzięły w niej udział delegacje uczniów klas 1 – 6 pod opieką nauczycieli, szkolny poczet sztandarowy, Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie, przedstawiciel Rzeszowskiej Rodziny Katyńskiej pan Marek Soja, ksiądz biskup Edward Białogłowski, ksiądz prałat Stanisław Bełza, ksiądz prałat Henryk Wojtyło, przedstawiciele Wojska Polskiego, przedstawiciele związków zawodowych i wiele innych ważnych osobistości.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się wspólnie przed budynek Szkoły Podstawowej Nr 25 w Rzeszowie, aby tam wziąć udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej porucznikowi Henrykowi Pisarkowi oraz w zasadzeniu dębu katyńskiego, symbolizującego pamięć o nim. Ta część uroczystości rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odegraniem Hymnu Państwowego przez wojskową orkiestrę. Pani Dorota Kozioł powitała wszystkich gości. Potem głos zabrała pani dyrektor Bożena Zięba oraz goście obecni na uroczystości. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej porucznikowi Henrykowi Pisarkowi dokonały pani Anna Szczołko – Prezes Oddziału ZNP w Rzeszowie oraz pani Małgorzata Baran – nauczycielka SP Nr 25 w Rzeszowie, wnuczka porucznika Henryka Pisarka. Tej podniosłej chwili towarzyszyły utwory okolicznościowe odgrywane przez trębacza wojskowego oraz honory oddawane przez wojskową asystę. Ksiądz prałat Henryk Wojtyło poświęcił tablicę pamiątkową, a Wojsko Polskie oddało salwę honorową w hołdzie zamordowanemu porucznikowi Henrykowi Pisarkowi. Po złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową przez delegacje przedstawicieli Rady Rodziców oraz członków Zarządu Oddziału ZNP w Rzeszowie, pani dyrektor Bożena Zięba, przedstawiciel Rzeszowskiej Rodziny Katyńskiej, pan Marek Soja oraz przewodnicząca Rady Rodziców, pani Marta Mazur, zasadzili dąb katyński ku czci porucznika Henryka Pisarka.

Po oficjalnej części uroczystości, wszyscy zgromadzeni goście przeszli do Młodzieżowego Domu Kultury, aby obejrzeć część artystyczną, poświęconą porucznikowi Henrykowi Pisarkowi i jego rodzinie. W MDK-u można było obejrzeć zarówno wystawę z pamiątkami po poruczniku Henryku Pisarku, jak i montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie pod opieką pań Urszuli Klimas i Beaty Kuczek oraz uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie przygotowanych przez swoich nauczycieli. Podczas występu można było usłyszeć wiele znanych utworów wojennych odśpiewanych przez Chór Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia, który przygotował pan Jacek Laska. Tercet Szkoły Muzycznej TRIOLA wykonał pieśń „Ostatni list”, a na zakończenie występu pan Kamil Skwirut przedstawił opracowaną przez siebie biografię porucznika Henryka Pisarka. Po tej pięknej inscenizacji pani Małgorzata Baran, wnuczka porucznika Henryka Pisarka, podziękowała wszystkim za tak liczny udział w uroczystości, wyraziła wdzięczność i swoją radość z powodu uczczenia pamięci jej dziadka, a pani dyrektor Bożena Zięba zaprosiła wszystkich gości na wspaniały poczęstunek.

Opracowała: mgr Kamila Lew