„Żywa” lekcja historii

W dniu dzisiejszym do naszej szkoły zostali zaproszeni p. Ewa Konkel, działaczka NSZZ „Solidarność”, w 2006 r. odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz p. Zdzisław Banat  m. in. Prezydent miasta Rzeszowa, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, w 1998 r. odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 2002 r. Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju Ministra Obrony Narodowej.

Zaproszenie na żywą lekcję historii związane było z upływającą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w wyniku którego śmierć poniosło blisko 40 osób, a ponad 10 tysięcy trafiło do więzień i zostało internowanych. Wprowadzono godzinę policyjną, cenzurę, niepokornych zwalniano z pracy, w mieszkaniach przeprowadzano rewizje w poszukiwaniu nielegalnych ulotek i pism, internowanych bito, a rodzin nie powiadamiano o ich losie.

O tych wydarzeniach, o oporze przeciwko komunistycznej władzy, ale także o życiu codziennym w Rzeszowie w tym strasznym okresie opowiadali z pasją zaproszeni goście. Młodzież miała okazję dowiedzieć się dużo więcej niż z podręczników historii, z czego skorzystała zadając bardzo dużo pytań. Dzięki spotkaniu mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu historii najnowszej oraz wzmocnić postawy obywatelskie i patriotyczne.

Żywa lekcja historii została uwieczniona przez TVP Rzeszów i jest dostępna pod poniższym adresem:

Organizatorem spotkania był p. M. Świętoń.